در فرهنگ ایرانیان عمل کردن به وصیت‌نامه و محترم شمردن آن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. توجه به وصیت‌نامه و نظارت بر رعایت دقیق آن در قانون جمهوری اسلامی ایران نیز تصریح شده است. در نتیجه، مفقودی وصیت‌نامه نیز مورد توجه قرار گرفته و مقررات مشخصی برای دادن آگهی مفقودی وصیت‌نامه مشخص شده است. تنها با اعلام رسمی گم شدن وصیت‌نامه است که می‌توان از سوء استفاده از وصیت‌نامه جلوگیری کرد.

 

انواع وصیتنامه:

 

1:وصیت‌نامه خودنوشت: وصیتی است که تماماً با خط خود فرد نوشته شده باشد. برای داشتن اعتبار قانونی، حتماً باید قابل اثبات باشد که متن با دست‌خط خود فرد نوشته شده است. همچنین در این نوع وصیت‌نامه امکان دادن وکالت به دیگران وجود ندارد. ذکر تاریخ کامل نیز الزامی است. اعلام مفقودی وصیت‌نامه خودنوشت فقط زمانی ممکن است که این سند در حضور یک مأمور ثبت شده باشد و بتوان آن را رسمی تلقی کرد.

2:وصیت‌نامه سری :وصیت‌نامه‌ای است که ممکن است به خط هر کسی نوشته شده باشد اما امضای فرد وصیت‌کننده (موصی) را دارد. طبق قانون، این سند باید حتماً به اداره ثبت برده شده و در آنجا به امانت باشد. وزارت دادگستری آیین‌نامه وصیت‌نامه سری را تنظیم کرده است. بنابراین در صورت گم شدن آن باید حتماً مفقودی وصیت‌نامه را به طور رسمی اعلام کرد.

3: وصیت‌نامه رسمی: مهم‌ترین و رایج‌ترین نوع وصیت‌نامه است. این سند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود و به دلیل ثبت شدن قانونی آن، امکان مفقود شدن یا از بین برده شدن آن وجود ندارد. همچنین حتی اگر شخص سواد نداشته باشد نیز می‌تواند در حضور دو شاهد، وصیت‌نامه شفاهی رسمی تنظیم کند. طی شدن تشریفات قانونی ثبت در این موارد الزامی بسیار اهمیت دارد. در صورت مفقود شدن وصیت‌نامه رسمی، چاپ آگهی مفقودی وصیت‌نامه نیز الزامی است.

 

آگهی مفقودی وصیت نامه

 

اولین اقدامی که بعد از گم شدن وصیت‌نامه باید انجام دهید، چاپ آگهی مفقودی وصیت‌نامه در روزنامه کثیرالانتشار است. این اقدام شما علاوه بر اینکه جلوی سودجویی‌های احتمالی را می‌گیرد، برای مراجعه به دادگاه الزامی است. برای درج آگهی مفقودی وصیت‌نامه کافی است یک نوبت آگهی مبنی بر گم شدن وصیت‌نامه را به یک روزنامۀ کثیرالانتشار  بدهید. گفتنی است که در صورت دزدیده شدن وصیت‌نامه، مراجعه به کلانتری الزامی است و فقط دادن آگهی کافی نخواهد بود. به یاد داشته باشید که متن آگهی مفقودی وصیت‌نامه باید شامل مشخصات کامل وصیت‌کننده (موصی) باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت آگهی مفقودی وصیت نامه

ثبت آگهی مفقودی وصیت‌نامه با ارائۀ مدارک کامل شناسایی فرد درخواست‌دهنده و متوفی مقدور خواهد بود. طبق قانون، پس از فوت افراد، شناسنامه آنها در اداره ثبت احوال باطل می‌شود و سپس گواهی فوت صادر می‌گردد. بنابراین ارائۀ این مدرک نیز الزامی است.

 

هزینه چاپ آگهی مفقودی وصیت نامه

 روزنامه اتحاد ملت به عنوان کم هزینه ترین روزنامه کثیرالانتشار نسبت به انتشار آگهی های مفقودی وصیتنامه  در سراسرکشور آماده خدمات دهی به هم وطنان  عزیزمان است.

 

چاپ آگهی وصیت‌نامه برای صدور گواهی انحصار وراثت

 

صادر شدن گواهی انحصار وراثت مستلزم طی رویۀ قانونی آن است. مهم‌ترین گام در این مسیر، انتشار آگهی است. قاضی پرونده در این موارد پس از بررسی مدارک و اسناد، دستور چاپ یک نوبت آگهی را در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار می‌دهد. اگر تا یک ماه بعد، کسی اعتراضی به آن نکند و یا ادعایی را در این زمینه مطرح نکند، دوباره دادگاه تشکیل جلسه می‌دهد. در واقع گواهی انحصار وراثت حداقل یک ماه بعد از درج آگهی رسمی صادر می‌شود.

 

قابل توجه: در شرایطی که متوفی در روستا یا مناطق غیرشهری ساکن بوده است، آگهی وصیت‌نامه باید در آن محل اعلام عمومی شود. معمولاً این کار از طریق شوراهای محلی و با اعلام عمومی در معابر عمومی یا الصاق آگهی در مکان‌های متعدد انجام می‌گیرد. گفتنی است که اگر ماترک متوفی کمتر از سی میلیون ریال در سال ۱۳۹۹ بوده باشد، نیازی به آگهی نیست. در این موارد، شورای حل اختلاف با دعوت از ورثه و تشکیل جلسه فوق‌العاده به مسئله رسیدگی می‌کند

 

روزنامه کثیرالانتشار اتحاد ملت با گستره سراسری این امکان را برای همه هموطنان عزیزمان فراهم آورده است که با یک تماس تلفنی یا به صورت آنلاین در سایت  آگهی روزنامه با متن پیشنهادی خودتان و کم ترین هزینه اگهی مفقودی خود را در روزنامه اتحاد ملت  منتشر نمایید. شماره ۰۹۳۳۰۱۶۴۴۳۳ آماده پاسخگویی  و راهنمایی شما عزیزان هستند.ضمنا در ساعات غیر اداره به صورت ۲۴ ساعته از طریق واتساپ  و  سامانه ثبت آگهی در روزنامه کثیرالانتشارمی توانید با همکاران ما نیز در ارتباط باشید.

 

پذیرش چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار اتحاد ملت

 

سامانه ثبت آگهی در روزنامه کثیرالانتشار

۰۲۱۸۸۹۸۲۱۳۷

۰۲۱۸۶۰۵۴۱۱۸

۰۲۱۸۶۰۵۲۳۹۰

۰۲۱۸۸۳۹۰۳۸۶

۰۲۱۸۶۰۵۲۷۷۵ 

۰۲۱۸۶۰۵۴۸۱۰

۰۹۳۳۰۱۶۴۴۳۳

آدرس ارتباطی ما

 

 

آدرس ارتباطی  ما

 • دفتر مرکزی : يوسف آباد، خیابان اسدآبادی، بين خيابان ١٩ و ٢١ پلاك ٢٠٧. واحد ٥.
 •  
 • تلفن ثابت :
 • 02188982137
 • 02186054118
 • 02188390136
 • 02188902447
 • 02186052633
 • موبایل :09330164433  شبانه روزی از طریق پیامک
 •  

           09364702205 (پاسخگویی از ساعت 10تا 16)

 •  
 • ایمیل :etehademelat.ir@gmail.com

 

 •  

مجوز ها