گم شدن سند ازدواج و نحوه درخواست المثنی

گم شدن سند ازدواج و نحوه درخواست المثنی

عقدنامه یا سند ازدواج، سند قانونی پیوند زناشویی بین دو نفر است که در گذشته به آن نکاح‌نامه یا قباله ازدواج هم گفته می‌شده است. امروزه بیشتر به آن سند ازدواج و گاهی نیز سند نکاحیه گفته می‌شود. سند ازدواج جزو مدارکی است که احتمالاً به صورت روزمره و مداوم کاربرد قانونی برای شما ندارد

آخرین مطالب

چاپ آگهی تحدید حدود در روزنامه کثیرالانتشار

چاپ آگهی انحلال شرکت

متن (نمونه) آگهی دعوت به مجمع در روزنامه

گم شدن گذرنامه

اعلام مفقودی وصیتنامه

مفقودی فاکتور بلوک سیلندر

گم شدن سند ازدواج و نحوه درخواست المثنی

ثبت آگهی مفقودی کارت دانشجویی

ثبت آگهی تاسیس شركت

کم هزینه ترین روزنامه برای ثبت آگهی دعوت از بستانکاران

 

بر اساس قانون حمایت خانواده ، شوهر ، موظف به ثبت عقد نکاح دائم در دفترخانه ازدواج و طلاق می باشد و در صورت عدم ثبت نکاح و دریافت سند ازدواج ، می توان از وی شکایت کرد . این ضمانت اجرا ، به این دلیل مقرر شده که اصولا داشتن سند ازدواج ، مبنای اثبات عقد نکاح زوجین بوده و به استناد قباله ازدواج ، می توان حقوق قانونی ناشی از عقد نکاح را از طریق مراجع قانونی ، مطالبه کرد .

 

گم شدن سند ازدواج

اما گم کردن سند ازدواج ممکن است تبعات فراوانی داشته باشد. شما برای اموری از قبیل گرفتن وام ازدواج،‌ درخواست طلاق، مهاجرت و… به عقدنامه مفقود شده خود نیاز پیدا خواهید کرد. به همین دلیل، اگر سند ازدواج خود را گم کرده‌اید لازم است هر چه سریع‌تر برای گرفتن سند ازدواج المثنی اقدام کنید.

 

نکته:  به سند ازدواج یا طلاقی که شما برای بار دوم دریافت می‌کنید سند المثنی گفته نمی‌شود، بلکه به آن رونوشت سند ازدواج یا رونوشت سند عقدنامه و رونوشت سند طلاق گفته می‌شود.

 

سند ازدواج باید دست چه کسی باشد

 

در صورتی که عقد ازدواج  از نوع دائم یا موقت در محضر انجام گیرد ، سند ازدواجی صادر می شود که نشانگر رابطه زوجیت میان زن و مرد بوده و به نوعی اثبات کننده وقوع عقد نکاح و استقرار تکالیف زناشویی بر عهده ایشان است . لذا در صورتی که صرفا صیغه عقد دائم یا موقت میان زوجین جاری شده و سند ازدواج در بین نباشد ، ممکن است طرفین در آینده ، برای اثبات عقد نکاح ، با دشواری هایی مواجه شده و برای اثبات نکاح ، نیازمند مراجعه به دادگاه باشند .

 داشتن سند ازدواج ، اثبات کننده رابطه زوجیت بوده و به استناد این عقدنامه ، می توان بسیاری از دعاوی خانوادگی از قبیل طلاق ، دریافت مهریه ، اجرت المثل ایام زوجیت ، شرط تنصیف اموال پس از طلاق ، تمکین ، حضانت فرزند و غیر اینها را در دادگاه مطرح کرده و یا از خدماتی همچون دریافت وام ازدواج و مواردی از این قبیل ، بهره مند شد .

لذا ، طبیعی است که گاهی ، در خصوص اینکه سند ازدواج باید دست زن یا شوهر باشد ، اختلافاتی مطرح گردد . اما به طور کلی ، باید گفت که طبق عرف ، سند ازدواج یا عقدنامه ، نزد خانواده زن ، نگهداری می شود و به دلیل اینکه گاهی شوهر ، اقدام به ترک زندگی خانوادگی نموده و زوجه ، برای دریافت شناسنامه فرزند یا مطالبه حقوق قانونی خود ، نیاز به عقدنامه دارد ، باید این سند ، نزد خانواده وی نگهداری شود .

این در حالی است که شوهر نیز ، همچون زن ، حق داشتن سند ازدواج را دارد ، ولی از آن جهت که قباله نکاح صرفا در یک نسخه صادر می شود ، می تواند از طریق دفترخانه ، اقدام به تهیه رونوشت سند نماید . همچنین ، در خصوص حق نگه داری از سند ازدواج ، باید این نکته را افزود که معمولا ، بزرگترهای خانواده ، آن سند را برای جلوگیری از انجام اقدامات عجولانه توسط زوجین ، همچون درخواست طلاق ، نزد خود نگهداری می نمایند .

 

اولین اقدام بعد از  گم شدن سند ازدواج

 

سند ازدواج یا عقدنامه، گاهی مفقود می‌شود و به عبارتی، طرفین یا شخص دیگری، آن را گم می‌کنند. گم کردن سند ازدواج، در کنار پاره شده آن یا خودداری از تسلیم آن به طرف دیگر، ممکن است مشکلاتی را در رابطه با اقامه دعاوی خانوادگی ایجاد نموده و گاهی هم، سبب سوء استفاده از آن شود.

از آن جهت که ممکن است شخصی، سند ازدواج گم شده را پیدا کرده و در صندوق پست انداخته باشد، یکی از اولین اقدامات پس از گم شدن سند ازدواج، این است که از این امر اطلاع حاصل نمایید.

به این منظور، کافی است تا با مراجعه به سایت پست یافته، مشخصات هویتی خود را در این سامانه وارد کرده و در صورت پیدا شدن سند، آن را تحویل بگیرید.

در غیر این صورت، می‌بایست اقدام به اعلام مفقود شدن عقدنامه کرد تا جلوی هرگونه سوء استفاده احتمالی از آن، سلب شود. نحوه اعلام مفقود شدن سند ازدواج، به این صورت است که هر یک از زوجین، با مراجعه به شورای حل اختلاف و یا دفتر ازدواجی که عقدنامه در آن به ثبت رسیده، این موضوع را مطرح نموده و همچنین، می‌توان اعلامیه مفقود شدن سند ازدواج را در یکی از روزنامه‌های کثیر الانتشار رسانده و اعلام کرد که آن سند، از درجه اعتبار، ساقط است. با ثبت آگهی مفقودی سند ازدواج شما جلوی پیامدهای ناشی از هر گونه سوء استفاده از آن را می‌گیرید.

 

هزینه چاپ اگهی مفقودی سند ازدواج

 روزنامه اتحاد ملت به عنوان کم هزینه ترین روزنامه کثیرالانتشار نسبت به انتشار آگهی های مفقودی سند ازدواج در سراسرکشور آماده خدمات دهی به هم وطنان  عزیزمان است.

روزنامه کثیرالانتشار اتحاد ملت با گستره سراسری این امکان را برای همه هموطنان عزیزمان فراهم آورده است که با یک تماس تلفنی یا به صورت آنلاین در سایت  آگهی روزنامه با متن پیشنهادی خودتان و کم ترین هزینه اگهی مفقودی خود را در روزنامه اتحاد ملت  منتشر نمایید. شماره ۰۹۳۳۰۱۶۴۴۳۳ آماده پاسخگویی  و راهنمایی شما عزیزان هستند.ضمنا در ساعات غیر اداره به صورت ۲۴ ساعته از طریق واتساپ  و  سامانه ثبت آگهی در روزنامه کثیرالانتشارمی توانید با همکاران ما نیز در ارتباط باشید.

 

پذیرش چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار اتحاد ملت

 

سامانه ثبت آگهی در روزنامه کثیرالانتشار

۰۲۱۸۸۹۸۲۱۳۷

۰۲۱۸۶۰۵۴۱۱۸

۰۲۱۸۶۰۵۲۳۹۰

۰۲۱۸۸۳۹۰۳۸۶

۰۲۱۸۶۰۵۲۷۷۵                                            

۰۲۱۸۶۰۵۴۸۱۰                                                      

۰۹۳۳۰۱۶۴۴۳۳

 

 

 

 

آدرس ارتباطی ما

 

 

آدرس ارتباطی  ما

 • دفتر مرکزی : يوسف آباد، خیابان اسدآبادی، بين خيابان ١٩ و ٢١ پلاك ٢٠٧. واحد ٥.
 •  
 • تلفن ثابت :
 • 02188982137
 • 02186054118
 • 02188390136
 • 02188902447
 • 02186052633
 • موبایل :09330164433  شبانه روزی از طریق پیامک
 •  

           09364702205 (پاسخگویی از ساعت 10تا 16)

 •  
 • ایمیل :etehademelat.ir@gmail.com

 

 •  

مجوز ها